Staff

Please note this page is in the process of being updated so not all information is at hand.


Hastings Boys' High School Staff 2022

Board of Trustees

Mr M.A. Nicol MNZSP, NZRP (Chairman)
Mr L. Papuni
Mr J. Moffett
Mr J. Goodsir
Ms L. Dawson, RCpN BN MN
Mr P. Tuala-Fata
Mr G. Massingham
Mrs K. Caney (Secretary)
Hunter Yarrell, Student Representative (from October 2021)
Mr Q.A. Crawford, B.Ed., T.T.C., Dip.Tchg., (Staff Representative)
Mr R.G. Sturch, B.Ed., Dip.Tchg., M.Ed.Admin. (Hons)

Headmaster
Mr R.G. Sturch, B.Ed., Dip.Tchg., M.Ed.Admin. (Hons)

Deputy Headmaster
Mr Q.A. Crawford, B.Ed., T.T.C., Dip.Tchg.

Deputy Principal
Mr J. Bird, B.Phys.Ed., B.Com., Dip.Tchg.
Mr C.A. Alderton, B.A., Dip.Tchg.

Deans
Year 9 - Mr J. Bird B.Phys.Ed., B.Com., Dip.Tchg.
Year 10 - Mr A.B. Green BSpc., Grad. Dip. Education
Year 11 - Mr T.H. Miller B.Phys.Ed., Dip.Tchg
Year 12 - Mr G.L. Hume B. of Sports and Excercise Science, Dip.Tchg.
Year 13 - Miss P. Ferrick
BPhEd, BCom, MA (Sports Management), GradDipTchg
Academic -Miss P. Ferrick B.Ph.Ed., B.Com (Sports Management)
Pasifika - Mr F.T. Fomai B.Rec.Sport.,Dip.Tchg.

NZQA
Principal's Nominee - Mr G.M. Barclay B.A., Dip.Tchg.

Heads of Departments
Art - Mr C. Vlaardingerbroek B.A. Dip.Tchg.
Economics/Commerce - Mr K. Atkinson B.A. (Hons)
English - Mr M. Robertson B.A., Com., Dip.Tchg.
Mathematics - Mr D.G. Clinton BBS., Dip. Tchg.
Māori - Mr J. Te Huia B.A. Te Reo Māori. Dip.Tchg.
Music - Mr J.A. Lindsay B.C.A.(Hons)Grad.Dip.Tchg.
Physical Education - Mr S.P. Small B.Ed., Dip.Tchg. 
Science - Mr. C. Owen B.Sc., PGCE.
Social Sciences - Mr G.M. Barclay B.A., Dip.Tchg.
Technology - Mr S.J. Delport B.Eng. Tec., Dip.Tchg.

Teaching Staff
Mr G. Arnold, Primary Industries, Science B.Sc., Dip.Tchg.
Mrs J. Braid, English, Literacy, Social Studies B.A. (Japanese), Grad.Dip.Tchg., Grad.Cert.TEAL
Mr T. Bray, Building Academy
Mr A.W. Crawford, Social Studies/Geography/History, Dip.Tchg.
Mr T. Curran, Mathematics B.CS., Dip.Tchg.,
Mr A.P.W. Dentice, Chemistry, Science, Biology B.Sc., Dip.Tchg.
Mr A. de Vries, Engineering Technology, B.Ed.Secondar P.E./Health
Mrs R.I.T. Withanage Dona, Science, Pysics, Electronics B.Sci (Hons) Theoretical Physics, Grad.Dip.Tchg. & Learning, Post Grad.Cert. Digital & Collaborative Learning - MindLab
Mr N. Eddy, Social Studies, Design Technology, M.A. (Hons), M.I.R. (Hons), Grad. Dip. Tchg.
Mr A. Faioso, Pasific Studies, Mathematics, Digital Art, B.A., Dip.Tchg.
Mr S. Field, Design and Visual Communication, Nat.Cert.Carpentry., Grad.Dip.Eng., Grad.Dip.Tchg. (SCT)
Mr M. Hardgrave-Abe, Mathematics, B.A., P.G.Dip. (Second Language Teaching), Grad.Dip.Tchg.
Mr D. Harper, Physical Education, Cricket Academy, B. Sport Science, Post.Grad.Dip. Secondary School Teaching
Mr G. Hastings, Football Academy
Mr J. Hill, History, Social Studies, Careers Advisor, B.A. 
Mr D. Hulls, Director of Sport, Hockey Academy
Mr H. Jenkinson, Physical Education, Science
Ms R. Mahy, English
Mrs L. Malaugh, ESOL, English, Social Studies, Enquiry Learning
Miss K. Moore, English
Mr J. Mullany, Mathematics/Guidance
Mr A. Natomi, Japanese
Mrs H. Ormsby, English
Mrs M. Paaymans, English, Media Studies
Mrs M. Rynold, English
Ms J. Sajan, Mathematics B. Engineering (Civil), M.B.A. (Finance), Post Grad. Dip. Tchg.
​​​​​​​Mrs A. Shaughnessy, Mathematics, B.A. (Ed Phil) B.A. (Nursing), Dip.Tchg.
Mr A. Skinner, English
Mr C. Starck, Physical Education
Mrs D. Taumalolo, English
Mr J. Theron, Mathematics, Technology Product Design
Mr T. Van Zyl, Carpentry Technology
Mr S. Vereker Bindon, Physical Education
Mr L. Weber, Food Technology, Hospitality
Mr K. Wightman, Science

Support Staff

Mr C. Barrett, Technical Aide
Mrs A. Bradley, Office Assistant, Secretary Old Boys' Association
Mrs K. Caney, Headmaster's PA
Mr S. Caustick, Computer Technician
Mrs. R.J. Clifton, Office Assistant
Mr B. Dumbleton, Tech Technician
Mr G. Hastings, Football Academy
Ms K. Hawker, Uniform Shop/Bursar's Assistant
Mrs S. Heibner, Student Centre Manager
Mrs S. Hosokawa, Librarian
Mr T. Iosefo, Teacher Aide
Mr T. Ioasa, Sports Academy, Director of Rugby
Mr K. Lowe, Rugby Academy/Teacher Aide
Mr V. Maui, Rugby Teacher Aide
Mrs A. O'Connor, Senior Accounts Administrator
Mr R. Spooner, Director of Basketball Academy
Mr A. Swinburn, Guidance Counsellor
Mr S. Taumalolo, Rugby Academy,Teacher Aide
Mr L. Temo, Home Liaison/Attendance
Mrs C. Trawin, Teacher Aide
Mrs D. Waite, Careers Advisor
Mrs A. Winters, Bursar's Assistant
Mr P. Whitehead, Science Technician
Mr S. Wilson, Teacher Aide


Property/Grounds 

Mr K. Crawford, Special Courses, Property Manager
Mr A. Black, Caretaker
Mr C. Hurst, Groundsman
Mr R. Moore, Grounds Assistant

Canteen
Mrs D. Zurcher
Mrs D. Blackman
Miss K. Butcher
Mrs S. Hardgrave-Abe
Mrs K. Jackson
Mrs C. Rosvall
Mrs H. Small



2022 Staff Photo

2022 Staff

From left to right

Back Row: Mr J. Theron, Mr M. Hardgrave, Ms J.M. Braid, Miss K.L. Hawker, Mr A.P.W. Dentice, Mrs M.A. Paaymans, Mrs A.N. Bradley, Mr A. Skinner, Miss K. Moore.

Fifth Row: Mrs S. Heibner, Miss P. Ferrick, Mrs A. Shaughnessy, Mr P. Whitehead, Mr K. Lowe, Mr J.R. Hill, Mr R. Moore, Mr J.J. Mullany, Mr D. Harper, Mrs M.G.R. Rynold.

Fourth Row: Mr G. Arnold, Mr T.H. Miller, Mr A. Natomi, Mr J. Te Huia, Mr C. Vlaardingerbroek, Mr L. Temo, Mr R.T. Spooner, Mr A. Black, Mr D. Hulls, Mr A.W. de Vries.

Third Row: Mr A.W. Crawford, Mr S. Wilson, Mr T. Van Zyl, Mr S. Vereker-Bindon, Mr J. Lindsay, Mr T.J. Curran, Mr K. Crawford, Mr S. Caustick,
Mr K. Wightman, Mr A.B. Green, Mr A. Swinburn.

Second Row: Mrs J. Sajan, Mrs I. Withanage Dona , Mr G.L. Hume, Mrs C. Trawin, Mrs D.L. Taumalolo, Mrs H. Ormsby, Miss R.K.M. Mahy, Mrs S. Hosokawa, Mr S. Field, Mrs L. Malaugh.

Front Row: Mr C. Owen, Mr D.G. Clinton, Mr M. Robertson, Mrs K. Caney Mr G.L. Barrett (Deputy Headmaster) Mr R.G. Sturch (Headmaster),
Mr Q.A. Crawford (Deputy Principal) Mr J. Bird, Mr G.M. Barclay, Mr S.J. Delport, Mr K.G. Atkinson.

Absent: Mr C.A. Alderton, Mr C. Barrett, Mrs D.A. Blackman, Mr T.J.N. Bray, Miss K.A. Butcher, Mr B. Dumbleton, Mr N. Eddy, Mr A. Faioso,
Mr F.T. Fomai, Mrs S. Hardgrave-Abe, Mr C. Hurst, Mr T. Ioasa, Mr T. Iosefo, Mrs K. Jackson, Mr H.F. Jenkinson, Mr V. Maui, Mrs C.A. Rosvall, Mrs A. O’Connor, Mrs H.M. Small, Mr S.P. Small, Mr C.J. Starck, Mr S. Taumalolo, Mrs D. Waite, Mr L. Weber, Mrs A. Winters, Mrs D.M. Zurcher